اهمیت علائم ایمنی

اهمیت علائم ایمنی

اهمیت علائم ایمنی

در جامعه کنونی اهمیت علائم ایمنی بر همگان روشن شده است. حضور علائم ایمنی در هر محیط کاری ضروری می باشد. در وهله اول، ارائه علائم ایمنی به منظور پیشگیری از ایجاد آسیب های احتمالی بوده و متضمن این مفهوم است که کارکنان و بازدیدکنندگان به خوبی از خطرات احتمالی آسیب های پیش رو در شرایط و یا محیط های خاص آگاهی یابند. بدون وجود این علائم، ممکن است کارکنان در مواقع بحرانی با فقدان مسیریابی درست مواجه شوند و اینکه در صورت بروز حوادث، خود کارفرمایان با مشکلات عدیده حقوقی و قانونی مواجه شوند.

با حصول اطمینان از اینکه محل کار به خوبی با علائم ایمنی نشانه گذاری شده، می توان از کارکنان و بازدیدکنندگان و به نحوی از اعضای جامعه دربرابرخطرات احتمالی محافظت نمود؛ این امر منجر به کاهش آسیب های صنعتی شده و خطرات محیط کاری را به صورت قابل توجهی کاهش می دهد.

اهمیت علائم ایمنی با در نظر گرفتن مساله رنگ شناسی و گزینش علائم متناسب با نیاز و کاربری آن، بیشتر مورد توجه قرار می گیرد.

روانشناسی رنگها در علائم ایمنی

رنگ ها نقش مهمی در علائم ایمنی ایفا می نمایند: آنها به نوبه خود انتقال دهنده پیام هستند و هر رنگی که در علائم ایمنی بکار می رود، معنا و مفهوم خاصی دارد. رنگ هر یک از این علائم، ذات و ماهیت آن نماد را مشخص می نماید: رنگ قرمز: نماد ممنوعیت؛ رنگ آبی نماد الزام؛ رنگ زرد نماد اخطار و رنگ سبز نشان دهنده کمک های اولیه و نماد وضعیت ایمن می باشد. همچنین قوانین مشابهی برای اشکال مختلف وجود دارد: علائم مرتبط با ممنوعیت و اجبار دایره ای شکل هستند. علائم مرتبط با اخطار مثلثی شکل هستند؛ علائم مستطیلی شکل نشان دهنده مسیر و امداد رسانی هستند. تمامی علائم ارائه شده در این شرکت منطبق بر این اصول و استانداردهای بین المللی رنگ و اشکال پایه ریزی شده اند.

گزینش علائم متناسب با نیاز 

۵ گروه اصلی برای علائم ایمنی در نظر گرفته شده است که به اختصار توضیحاتی در مورد آنها  در ذیل ارائه شده است:

علائم نماد الزام

این علائم دستورالعمل هایی را مشخص می کند که حتما باید اجرا شوند. این نمادها با علائم سفید در زمینه آبی دایره ای شکل نمایش داده می شوند. در صورت نیاز، متن نوشتاری با رنگ مشکی در زمینه سفید ارائه می شود.

نماد الزام

علائم نماد ممنوعیت

این علائم بیان کننده رفتار یا اعمالی است که انجام آنها مجاز نمی باشد. از مشخصات این نماد، دایره ای با حاشیه قرمز رنگ و یک خط قرمز مورب بر روی آن می باشد و نماد عملی که نباید انجام شود به رنگ سیاه نشان داده می شود. در صورت نیاز، متن نوشتاری با رنگ مشکی در زمینه سفید ارائه می شود.

نماد ممنوعیت

علائم نماد خطر

این علائم در مورد خطرات یا شرایط پر خطر هشدار می دهد. نماد خطر  در زمینه زرد با نماد سیاه ارائه می شود و یک مثلث در اطراف آن نماد خطر رسم می شود. در صورت نیاز، متن نوشتاری با رنگ مشکی در زمینه زرد ارائه می شود.

نماد خطر

علائم اطلاعات ضروری و وضعیت ایمن

این علائم نشان دهنده مکان یا مسیرهای مربوط به امکانات اضطراری (خروج، کمک های اولیه، تجهیزات ایمنی و غیره) است. نماد سفید و یا متن بر روی پس زمینه سبز ارائه می شوند.

نماد وضعیت ایمن

علائم تجهیزات مقابله با آتش

این علائم، موقعیت دکمه اعلام حریق تجهیزات مقابله با آتش را اعلام می نماید. این علائم حاوی نماد یا متنی به رنگ سفید در زمینه قرمز هستند.

نماد تجهیزات مقابله با آتش

علائم مربوط به اطلاعات همگانی

هر چند این علائم در AS1319 ذکر نشده اند، اما به علت تقاضای زیاد طراحی شده اند. این علائم حاوی یک سری اطلاعات کلی در زمینه اداری، سازمانی و شرکت ها هستند.

تابلوهای ترکیبی

این تابلوها مناسب برای مناطق و موقعیت هایی هستند که بیش از یک پیغام ایمنی مورد نیاز است تا به کارکنان و بازدیدکنندگان آگاهی دهد.

علائم شب تاب

این علائم عواقب و خطرات ناشی از خاموشی برق یا تار شدن منابع نور به دلیل دود گرفتگی را کاهش می دهد. با وجود این گونه علائم، ارتباط بصری افراد با موارد اضطراری از جمله خروج اضطراری و یا لوازم اطفای حریق حفظ می شود.

 

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *