تاثیرات روغن معدنی بر روی پوست

تاثیرات روغن معدنی بر روی پوست

تاثیرات عمومی

عبارت روغن معدنی شامل طیف وسیعی از ذرات هیدروکربن دار می شود از رو غن های سبک گرفته مانند نفت سفید و گازوئیل تا رو غن های سنگین تر و گریس. میزان تاثیر روغن های معدنی بر روی پوست، به مدت زمان مواجهه، نوع و گرید روغن استفاده شده بستگی دارد.

بثورات جلدی

آکنه های روغنی با ظاهر شدن تاول ها و جوش های سرسیاه قابل تشخیص می باشند. بازوها بیشتر در معرض تماس و آسیب قرار می گیرند ولی هر جای بدن که با روغن یا لباس روغنی در تماس باشد ممکن است جوش بزند. نفت کوره مانند گازوئیل به ایجاد درماتیت معروف هستند. ذرات سبک تر، چربی نرمال محافظ پوست را از بین می برند. این امر باعث خشکی و ترک خوردگی پوست می شود که همین مساله پوست را مستعد بریدگی، ساییدگی بر اثر تماس با براده آهن و مواد شیمیایی محرک می نماید.

سرطان پوست

مواجهه طولانی مدت با روغن های معدنی سنگین می تواند منجر به گسترش تاول های آبدار شده که روند درمانی بسیار کندی دارند و می توانند سرطانزا شوند. این موارد می تواند در اسکروتوم به صورت خاص اتفاق بیفتد. تاخیر در درمان می تواند مرگ آور باشد.

تاثیرات روغن معدنی بر روی پوست

اقدامات احتیاطی

از هرگونه تماس با روغن های معدنی یا لباس های آغشته به روغن های معدنی اجتناب نمایید.

قبل از شروع به کار

  1. همه لباس های حفاظتی موجود را به تن کنید و به دقت تنظیم نمایید. لباس های کار را حداقل هفته ای یکبار تعویض کرده و بشویید (که شامل لباس های حفاظتی هم می شود). اگر روغن معدنی باید از سطح لباس پاک شود، آنرا به خشک شویی بدهید.
  2. از کرم های محافظتی مناسبی که از پوست در برابر روغن های معدنی حفاظت می کنند و به تمیز کردن راحت تر پوست پس از کار کمک می کنند، استفاده نمایید. کرم های لانولین دار معمولا بسیار موثر هستند. قبل از کار و بعد از هر وقفه یا استراحت کاری از این کرم ها استفاده نمایید.

در حین انجام کار

  1. از ابزار حفاظتی مانند حفاظ مانع پاشش مایعات، استفاده نمایید.
  2. دقت کنید که لباس های معمولی به ویژه لباس های زیر به این روغن آغشته و آلوده نشوند.
  3. پارچه های روغنی و ابزار روغنی را در جیب خود مخصوصا جیب شلوار قرار ندهید.
  4. تراشه ها و براده های آهنی را توسط تجهیزات مخصوص از ماشین آلات جدا نمایید.
  5. برای هرگونه آسیب دیدگی ها (هر چند مختصر) از کمک های اولیه استفاده نمایید.
پس از اتمام کار
  1. پس از اتمام کار دوش بگیرید تا اطمینان حاصل نمایید که تمامی روغن ها از روی پوست پاک شده است. بدن خود را با صابون بشویید. چند بار آب بگیرید. به دقت خشک نمایید.
  2. ماده های پاک کننده پوست می توانند در از بین بردن روغن های صنعتی کمک کننده باشند.
  3. پس از شستشو، کرم های نرم کننده پوست می توانند چربی از دست رفته پوست را جبران نمایند.
خود ارزیابی (معاینه شخصی)

هر زمان که دوش می گیرید پوست، به ویژه اسکورتوم، خود را بررسی نمایید. سرطان پوست می تواند حتی سال ها پس از توقف مواجهه با روغن نیز اتفاق بیفتد بنابراین همواره پوست خود را مورد بررسی قرار دهید.

اقدام

بلافاصله پس از مواجهه با جوش، زگیل یا زخمی که در بدن پخش شده، به ویژه در اسکورتوم، به مراکز درمانی مراجعه نمایید.

تاثیرات روغن معدنی بر روی پوست